LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nënë Tereza me fytyrë të mbuluar”/ Gazetari, thirrje të fortë: Të hiqet menjëherë skulptura

25 Prill 2023, 19:32, Kulturë CNA
“Nënë Tereza me fytyrë të mbuluar”/ Gazetari,
Skulptura e Nënë Terezës në aeroportin e Rinasit

Gazetari Arsen Rusta ka reaguar ashpër për skulpturën e Nënë Terezës në aeroportin e Rinasit, ku shenjtorja shihet me fytyrën e mbuluar.

Me anë të një shkrimi, Rusta kërkon të dijë se si mundet të përbuzet figura e të madhes Nënë Tereza në portën kryesore të vendit.

Ai deklaron se fytyra e shenjtores s’mund të mbulohet, pasi mbart historinë, rrudha, vite jetë, shije, zhgënjim, shpresë dhe jetë njeriu.

Gazetari kërkon që kjo skulpturë të hiqet një orë e më parë nga ai vend publik dhe kombëtar.

“Nënë Tereza me fytyrë të mbuluar”/ Gazetari,

Shkrimi i plotë:

“Nënë Tereza” me fytyrë të mbuluar!!! Po si mundet kjo more…

Po me Nënë Terezën çfarë patët?!!!!

Afro 9 vit më parë i madhi Maks Velo do të linte me intervistën e tij, detyrën e papërfunduar të një Skulpture dinjitoze asokohe të Nënë Terezës sot Shenjta Terezë.

Po si mundet që përçundimi i kësaj gruaje të madhe me gjak shqiptari t’i bëhet gjithmonë në portën kryesore ku futen të huaj e shqiptar në vëndin e saj, vendin e shqiponjave. Aeroportin e Rinasit

Po rendis disa foto

E para Intervista e Maks Velos

“Nënë Tereza me fytyrë të mbuluar”/ Gazetari,

E dyta, Skulptura e parë hequr nga Rinasi si e padenjë

“Nënë Tereza me fytyrë të mbuluar”/ Gazetari,

“Nënë Tereza me fytyrë të mbuluar”/ Gazetari,

E treta, Skulptura e dytë vendosur por jo më e mira në një rreth rrotullim ku nga një anë duket veç kurrizi!

“Nënë Tereza me fytyrë të mbuluar”/ Gazetari,

Fotot e fundit janë Skulptura me fytyrë të mbuluar e Shenjtë Terezës, inaguruar dhe promovuar me pompozitet edhe si investim i një banke të nivelit të dytë!!!

“Nënë Tereza me fytyrë të mbuluar”/ Gazetari,

Po si mund t’i mbulohet fytyra një zonje kaq të madhërishme…..

Kush guxon ta bëjë këtë në një vend me tolerancë fetare, pak ditë pasi Myslimanët kanë festuar denjësisht Ramazanin dhe Katolik e Ortodoks pashkët.

Kujt i vjen zor nga fytyra e shqiptares më përfaqësuese!!!

Të nderuar, përfaqësues të aeroportit, Ministrisë së Kukturës, Bankës, i nderuar Skulptor çdo art ka vlerë pasi në shumicën e rasteve abstraksioni në vetvete është art. Por Fytyra e Shenjtë Terezës s’mund të mbulohet për asnjë shije. Në atë fytyrë ka Shqipëri, ka rrudha, ka vite jetë, ka histori, ka shije, ka zhgënjim, ka shpresë, ka jetë njeriu!

I ndjerë i fyer nga mbulimi i fytyrës së Shenjtë Terezës, unë Myslimani Arsen Rusta bëj apel që kjo Skulpturë të hiqet një orë e më parë nga ai vend publik dhe kombëtar.

Ne skemi pse fshehim Historinë dhe Identitetin tonë!/ CNA.al

Lajmet e fundit nga