LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrëmbimi dhe vrasja e Jan Prengës/ Lihet në burgim të përjetshëm Festim Bexhdili

20 Mars 2023, 16:30, Kronika CNA

Rrëmbimi dhe vrasja e Jan Prengës/ Lihet në burgim të

Festim Bexhdili, i akuzuar për rrëmbimin me pasojë vdekjen të Jan Prengës, janarin e vitit 2020, ka mbetur në burgim të përjetshëm.

Kjo pasi Apeli i GJKKO-së Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka lënë në fuqi vendimin e “Shkallës së Parë” për Bexhdilin.

Ai është shpallur fajtor për rrëmbimin me pasojë vdekjen dhe zhdukjen e kufomës së Jan Prengës.

Kujtojmë se Jan Prenga u rrëmbye më datë 17 janar 2020 në Kamëz dhe që prej asaj dite trupi i tij nuk është gjetur.

Urdhrin për rrëmbimin, sipas SPAK-ut, e dha Dritan Rexhepi dhe Gentian Doci Funiqi.

Rrëmbimi ndodhi pasi vëllai i Jan Prengës vodhi një kontejner me drogë në Britaninë e Madhe. SPAK-u tha se Festim Bexhdili e di vendin ku kanë groposur trupin e Jan Prengës, por nuk e tregon atë./ CNA

Lajmet e fundit nga