LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I dënuar me 25 vite burg/ I shumëkërkuari ekstradohet nga Franca drejt Shqipërisë

27 Mars 2023, 15:08, Kronika CNA

I dënuar me 25 vite burg/ I shumëkërkuari ekstradohet nga Franca

Policia e Shtetit njofton se ka ekstraduar shtetasin B.M., 43 vjeç, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Policia njofton se 43-vjeçari ka vrarë me armë zjarri shtetasin B.B., në vitin 2016, në fshatin Priskë të Tiranës.

43-vjeçari është dënuar me 25 vite burg nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, për “Vrasje me paramendim” dhe “Mbajtje pa leje dhe prodhim të armëve shpërthyese dhe të municionit”.

“Si rezultat i bashkëpunimit mes Interpol Tirana dhe Interpol Paris, për lokalizimin, kapjen dhe ekstradimin e shtetasve të shpallur në kërkim ndërkombëtar, u ekstradua nga Franca drejt Shqipërisë, shtetasi B.M, 43 vjeç.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga ZQK Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë e ka dënuar me 25 vjet burgim, për veprat penale 'Vrasja me paramendim' dhe 'Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve shpërthyese dhe i municionit', sepse ka vrarë me armë zjarri, shtetasin V. B., në vitin 2016, në fshatin Priskë, Tiranë.

Shtetasi B.M., iu dorëzua Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, për ekzekutimin e vendimin të Gjykatës”, njofton policia./CNA.al

Lajmet e fundit nga