LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tentoi të kalonte 808 monedha koleksioni në Kakavijë/ Policia “i bën gjëmën” 57-vjeçarit

26 Mars 2023, 13:40, Kronika CNA

Tentoi të kalonte 808 monedha koleksioni në Kakavijë/ Policia

Goditet një rast i tentativës për trafikim të veprave të artit dhe kulturës në pikën kufitare të Kakavijës.

Gjatë kontrollit të ushtruar në vijën e dytë, në çantën e shtetasit Q. H., u gjetën dhe sekuestruan 223 kartëmonedha dhe 585 monedha koleksioni, të cilat nuk i kishte deklaruar sipas përcaktimeve ligjore në fuqi.

Në përfundim të veprimeve procedurale, specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Gjirokastër referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin Q. H., 57 vjeç, banues në Tiranë, për veprën penale "Trafikimi i veprave të artit dhe kulturës".

Ndërkaq, materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për veprime të mëtejshme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga