LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ushtria amerikane gjen disa trupa pas rrëzimit të avionit në Japoni

4 Dhjetor 2023, 15:19, Kosova & Bota CNA
Ushtria amerikane gjen disa trupa pas rrëzimit të avionit në
Osprey, i përdorur nga Marinsat, Forcat Ajrore dhe Marina e SHBA-së, fluturoi për herë të parë në 1989

Ushtria amerikane tha të hënën se gjeti pesë trupa pasi njëri prej avionëve të saj u rrëzua në brigjet jugore të Japonisë javën e kaluar, raporton "DW". 

"Ekipet e zhytjes ishin në gjendje të konfirmonin pesë anëtarë shtesë të ekuipazhit nga skuadra prej tetë anëtarësh që ishin në avion", tha në një deklaratë Komanda e Operacioneve Speciale të Forcave Ajrore (AFSOC).

Ekipet e shpëtimit japonezë po ndihmojnë në operacionet e rikuperimit. 

Javën e kaluar vetëm disa orë pas rrëzimit, mbetjet e njërit prej anëtarëve të tjerë të ekuipazhit u gjetën gjithashtu nga reaguesit japonezë, me atë person që u konfirmua i vdekur. 

Autoritetet japoneze fillimisht kishin thënë se tetë persona ishin në bordin e avionit, por ata e rishikuan shifrën më vonë gjatë ditës së rrëzimit duke e raportuar në gjashtë. 

Avioni ushtarak CV-22 Osprey ishte nisur nga Stacioni i Korpusit Detar të SHBA-së, Iwakumi, në Japoninë jugore dhe po shkonte më tej në jug drejt bazës ajrore Kadena në Okinawa./ CNA

Lajmet e fundit nga