LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Jim O'Brien në “Fokus”: NATO ofron mbështetje kritike të sigurisë në veri të Kosovës

3 Dhjetor 2023, 21:52, Kosova & Bota CNA

Jim O'Brien në “Fokus”: NATO ofron mbështetje kritike

Jim O'Brien, Ndihmës Sekretar i Shtetit në SHBA në një intervistë për emisonin “Fokus” në CNA TV tha se Ballkani Perëndimor është një mundësi për të riafirmuar angazhimin e NATO-s.

Ai u shpreh se kjo aleancë në veri të Kosovës ofron mbështetje kritike të sigurisë.

“Ballkani Perëndimor është një mundësi për të riafirmuar angazhimin e Aleancës. Siç e dini, NATO ofron mbështetje kritike të sigurisë në veri të Kosovës dhe mbështetje për forcën e BE-së në Bosnje. Ajo ka qëndruar prej kohësh si një lloj shtylle kurrizore e sigurisë që është e nevojshme për shtetet e Ballkanit Perëndimor teksa ata ecin në rrugën e tyre evropiane. Kështu, ministrat e tyre do të kenë një mundësi për të vënë në dukje hapat e fundit për zgjerimin e BE-së dhe planin e rritjes për rajonin. Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të diskutojnë rolin që luan siguria në krijimin e hapësirës për shtetet e Ballkanit Perëndimor që të marrin vendimet e tyre se sa shpejt duan të ecin përpara.”, tha ai./ CNA

Lajmet e fundit nga