LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Policia bastis baret e homoseksualëve në Moskë

2 Dhjetor 2023, 20:46, Kosova & Bota CNA
Policia bastis baret e homoseksualëve në Moskë
Vendimi i Gjykatës së Lartë në Rusi mund të nënkuptojë një ndalim efektiv të çdo aktiviteti në favor të të drejtave LGBTQ

Forcat ruse të sigurisë kanë bastisur klubet dhe baret e homoseksualëve në të gjithë Moskën menjëherë pas një vendimi të gjykatës më të lartë të vendit që e cilësoi lëvizjen LGBTQ si "ekstremiste", raporton Aljazeera.

Oficerët e policisë kontrolluan vende në të gjithë kryeqytetin rus të premten vonë, duke përfshirë një klub nate, një sauna për meshkuj dhe një bar që organizonte festa LGBTQ, nën pretekstin e një bastisjeje droge, sipas mediave lokale.

Dëshmitarët u thanë gazetarëve se dokumentet e klubeve u kontrolluan dhe u fotografuan nga shërbimet e sigurisë. Ata thanë gjithashtu se menaxherët kishin qenë në gjendje të paralajmëronin klientët përpara se të arrinte policia.

Bastisjet vijnë më pak se 48 orë pasi Gjykata e Lartë e Rusisë vendosi se "lëvizja publike ndërkombëtare LGBT dhe nënndarjet e saj" tani konsiderohen ekstremiste dhe përballen me ndalimin e aktiviteteve të tyre.

Aktivistët kanë thënë se përkufizimi i gjerë dhe i paqartë nga gjykata e lartë do të thotë se autoritetet mund të godasin potencialisht çdo individ ose grup që konsiderohet të jetë pjesë e lëvizjes./ CNA

Lajmet e fundit nga