LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Personat e armatosur sulmojnë autobusin/ Vriten tetë persona në veri të Pakistanit

2 Dhjetor 2023, 21:20, Kosova & Bota CNA
Personat e armatosur sulmojnë autobusin/ Vriten tetë persona në
Foto ilustruese

Persona të armatosur sulmuan një autobus pranë qytetit Chilas në veri të Pakistanit të shtunën, duke vrarë tetë pasagjerë dhe duke plagosur të paktën 15 të tjerë, thanë zyrtarët e qarkut dhe rajonal.

Muhammad Ali Johar, një zëdhënës i qeverisë rajonale, tha se militantët kishin hapur zjarr mbi autobusin të shtunën në mbrëmje dhe të plagosurit ishin dërguar në një spital lokal.

Asnjë grup nuk e mori menjëherë përgjegjësinë për sulmin dhe motivi i të shtënave nuk ishte i qartë.

Chilas shtrihet në rajonin malor të Gilgit Baltistan, pranë provincës së Khyber Pakhtunkhëa, ku sulmet janë rritur vitet e fundit, duke përfshirë disa të pretenduara nga talebanët pakistanezë, ose Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP)./ CNA

Lajmet e fundit nga