LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjykata ndërkombëtare do të intensifikojë hetimet në territoret palestineze

3 Dhjetor 2023, 18:30, Kosova & Bota CNA
Gjykata ndërkombëtare do të intensifikojë hetimet në
Karim Khan

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka thënë se zyra e tij do të "intensifikojë më tej përpjekjet e saj për të çuar përpara hetimet e saj" në territoret e pushtuara palestineze, raporton Sky News. 

Komenti i tij erdhi pasi ai vizitoi rajonin për herë të parë që nga emërimi i tij.

Ka pasur pretendime të përhapura për shkelje të ligjit ndërkombëtar nga Hamasi dhe forcat izraelite që nga shpërthimi i konfliktit. 

Prokurori Karim Khan tha se ai ishte dëshmitar i "skenave të mizorisë së llogaritur" në vendet e sulmeve të 7 tetorit dhe prokurorët e tij po punojnë "për t'i kërkuar përgjegjësit të japin llogari".

Ai gjithashtu vizitoi zyrtarët palestinezë në Ramallah, duke përfshirë presidentin Mahmoud Abbas dhe shprehu "shqetësim të thellë" për atë që ai e quajti "rritje të konsiderueshme të incidenteve të sulmeve nga kolonët izraelitë kundër civilëve palestinezë në Bregun Perëndimor". 

Ai bëri thirrje për ndalimin e menjëhershëm të sulmeve të tilla dhe tha se zyra e tij "po vazhdon të hetojë këto incidente me fokus dhe urgjencë".

Gjykata me bazë në Hagë ka hetuar krimet në territoret palestineze të kryera nga të dyja palët që nga viti 2021, por ende nuk ka shpallur ndonjë akuzë.

Izraeli nuk është një shtet anëtar i gjykatës dhe nuk e njeh juridiksionin e tij./ CNA

Lajmet e fundit nga