LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Scholz takohet me Lulan/ Shtyhet marrëveshja tregtare BE-Mercosur 

4 Dhjetor 2023, 17:34, Kosova & Bota CNA
Scholz takohet me Lulan/ Shtyhet marrëveshja tregtare
Scholz dhe Lula u takuan në janar, por takimi u la në hije nga mosmarrëveshjet rreth pushtimit rus të Ukrainës.

Kancelari gjerman Olaf Scholz mirëpriti presidentin brazilian Luiz Inacio Lula da Silva të hënën në Berlin. Takimi paraqiti konsultimet e para të qeverisë braziliano-gjermane në tetë vjet.

Ajo vjen teksa Amerika Latine dhe ekonomitë më të mëdha të Evropës kërkojnë të ringjallin lidhjet dhe në mes të një marrëveshjeje në pritje të tregtisë së lirë midis bllokut ekonomik Mercosur dhe BE-së.

"Ne po vijojmë me vendosmëri që marrëveshja të përfundojë shpejt," tha Scholz gjatë një konference për shtyp pas konsultimeve fillestare.

Për Lulën , udhëtimi është pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme për të rivendosur pozitën e Brazilit në skenën globale pas viteve të izolimit diplomatik nën paraardhësin e tij të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro./ CNA

Lajmet e fundit nga