LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i Hezbollahut: Sulmi iranian mund të sjellë një fazë të re në konflikt

14 Prill 2024, 10:53, Kosova & Bota CNA

Paralajmërimi i Hezbollahut: Sulmi iranian mund të sjellë

Aeroporti i Bejrutit është rihapur mëngjesin e sotëm dhe fluturimet brenda dhe jashtë kryeqytetit libanez kanë rifilluar.

Kjo vjen pas një nate shumë të tensionuar gjatë së cilës një pyetje kryesore ishte: a do të marrë pjesë Hezbollahu në hakmarrjen iraniane kundër Izraelit?

Shumë shpejt u bë e qartë se nuk ishte. Frika ishte se Izraeli mund ta përdorte atë për të intensifikuar granatimet e tij ndaj Libanit jugor dhe më gjerë.

Në frontin e hapur midis Libanit jugor dhe Izraelit verior, përplasja mes ushtrisë izraelite dhe Hezbollahut vazhdon.

Armiqësitë mes të dyve kanë vazhduar për më shumë se gjashtë muaj.

Një ditë pas sulmit iranian, të gjithë në Liban vazhdojnë të vëzhgojnë nga afër reagimin e Izraelit, pasi më parë, një udhëheqës i Hezbollahut kishte paralajmëruar se kjo "mund të hapë një fazë të re në konflikt"./ CNA

Lajmet e fundit nga