LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Jemi gati për çdo skenar”/ Reagimi i Netanyahut për sulmin iranian

13 Prill 2024, 22:54, Kosova & Bota CNA
“Jemi gati për çdo skenar”/ Reagimi i Netanyahut
Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu

Pas sulmeve të Iranit me dronë, ka ardhur një reagim nga kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu.

Në një deklaratë për mediat, Netanyahu tha se Izraeli ishte përgatitur për një sulm nga Irani.

Ai deklaroi se Izraeli është gati për çdo skenar, si në mbrojtje ashtu edhe në sulm.

“Në vitet e fundit, dhe veçanërisht në javët e fundit, Izraeli është përgatitur për një sulm të drejtpërdrejtë nga Irani.

Sistemet tona mbrojtëse janë në gatishmëri; ne jemi gati për çdo skenar, si në mbrojtje ashtu edhe në sulm. Shteti i Izraelit është i fortë. IDF është e fortë. Qytetarët janë të fortë”, u shpreh ai.

Netanyahu falënderoi SHBA-në, Britaninë, Francën dhe aleatët e tjerë të saj për mbështetjen.

“Ne kemi përcaktuar një parim të qartë: kushdo që na dëmton, ne do t'i dëmtojmë ata. Ne do të mbrohemi kundër çdo kërcënimi dhe do ta bëjmë këtë me nivele të larta dhe me vendosmëri”, thekson kryeministri izraelit./ CNA

Lajmet e fundit nga