LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mediat: Irani nis sulmet, dhjetëra dronë drejt Izraelit

13 Prill 2024, 22:04, Kosova & Bota CNA

Mediat: Irani nis sulmet, dhjetëra dronë drejt Izraelit

Irani ka nisur një sulm kundër Izraelit me dhjetëra dronë, raportojnë mediat izraelite.

Sipas “The Times of Israel”, dronët do duhet disa orë të mbërrijnë në objektivin e tyre.

Deri më tani për këtë sulm të mundshëm nuk ka asnjë deklaratë nga Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF).

Kujtojmë se sulmet ishin paralajmëruar më herë nga Irani. Ky përshkallëzim vjen pas vrasjes së dy gjeneralëve iranianë nga një sulm ajror në kryeqytetin sirian, Damask, javën e kaluar.

Irani ka fajësuar Izraelin për sulmin dhe është zotuar për hakmarrje.

Nga ana tjetër, zëdhënësi i ushtrisë izraelite, Daniel Hagari tha u kundërpërgjigj se "Irani do të vuajë pasojat nëse e përshkallëzon më tej situatën"./ CNA

Lajmet e fundit nga