LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Frika nga sulmi iranian/ Ministri izraelit dhe gjenerali amerikan takim "kokë më kokë"

13 Prill 2024, 10:29, Kosova & Bota CNA
Frika nga sulmi iranian/ Ministri izraelit dhe gjenerali amerikan takim
Ministri i Mbrojtjes i Izraelit Yoav Gallant

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant dhe komandanti i Komandës Qendrore të SHBA-së, gjeneral Erik Kurilla, diskutuan të premten përgatitjet për një sulm të mundshëm iranian ndaj Izraelit, raporton CNN. 

Gallant dhe Kurilla folën për "gatishmërinë për një sulm iranian kundër shtetit të Izraelit, i cili mund të çojë në përshkallëzim rajonal", sipas një deklarate nga zyra e Gallant.

Pas takimit, Gallant e quajti Kurilla-n "një mik të vërtetë të Izraelit" dhe e falënderoi atë për mbështetjen e SHBA-së për Izraelin. 

“Armiqtë tanë mendojnë se mund të shkëputin Izraelin dhe Shtetet e Bashkuara, por e kundërta është e vërtetë – ata po na bashkojnë dhe po forcojnë lidhjet tona. Ne qëndrojmë krah për krah”, shtoi Gallant.

Ministri i mbrojtjes tha se Izraeli ishte “i përgatitur për të mbrojtur veten në tokë dhe në ajër” dhe do të përgjigjet “në bashkëpunim të ngushtë me partnerët". Të dy u takuan në bazën ajrore izraelite Hatzor pranë Ashdod në distriktin jugor të Izraelit./CNA 

Lajmet e fundit nga