LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ndërron jetë ikona e modës, Roberto Cavalli

12 Prill 2024, 21:01, Kosova & Bota CNA
Ndërron jetë ikona e modës, Roberto Cavalli
Roberto Cavalli

Dizajneri legjendar italian i modës Roberto Cavalli ka ndërruar jetë në moshën 83-vjeçare.

Sipas asaj që raportohet nga mediat e huaja, Cavalli humbi jetën pas një lufte të gjatë me sëmundjen e keqe.

Agjencia italiane e lajmeve ANSA raportoi se stilisti vdiq në shtëpinë e tij në Firence, qyteti ku ai lindi.

Kush ishte Roberto Cavalli?

Roberto Cavalli ka lindur në Firence të Italisë . Gjyshi i tij, Giuseppe Rossi, ishte një artist dhe anëtar i Lëvizjes Macchiaioli, vepra e të cilit ekspozohet në Galerinë Uffizi. Cavalli u regjistrua në Institutin lokal të Artit, duke u përqendruar në shtypjen e tekstilit. Ndërsa ishte ende student, ai bëri një seri stampash lulesh në thurje që tërhoqën vëmendjen e fabrikave të mëdha italiane të çorapeve.

Në fillim të viteve 1970, ai shpiku dhe patentoi një procedurë printimi në lëkurë dhe filloi të krijonte me materiale të ndryshme. Ai debutoi këto teknika në Paris, duke marrë menjëherë komisione nga Hermès dhe Pierre Cardin. Në moshën 32-vjeçare, ai prezantoi koleksionin e tij të parë në Paris. Ai e solli atë në pasarelat e Sala Bianca të Palazzo Pitti në Firence, dhe më vonë në ato të Milano Collezioni, xhinse të bëra me print, lëkurë intarsia, brokadë dhe printime të egra. Më pas ai hapi butikun e tij të parë në 1972 në Saint-Tropez.

Në vitin 1980, Roberto Cavalli u martua me Eva Düringer, një ish Miss Austria dhe nënkampione e parë e konkursit Miss Universe 1977.

Roberto Cavalli ishte në juri në konkursin Miss Universe 1977, ku gruaja e tij Eva Demar ishte një konkurrente, e cila përfaqësoi Austrinë dhe fitoi vendin e dytë.

Në korrik 2011, koleksioni i tij u prezantua në sfilatën e shfaqjes së modës The Brandery në Barcelonë./ CNA

Lajmet e fundit nga