LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Frika e sulmit iranian/ SHBA-ja merr masa për punonjësit e saj në Izrael

12 Prill 2024, 08:02, Kosova & Bota CNA
Frika e sulmit iranian/ SHBA-ja merr masa për punonjësit e saj në
Jeruzalem

Shtetet e Bashkuara kanë kufizuar udhëtimin për punonjësit e tyre në Izrael, mes frikës së një sulmi nga Irani, raporton "BBC". 

Ambasada e SHBA-së tha se stafit i ishte thënë të mos udhëtonte jashtë zonave të Jeruzalemit të madh, Tel Avivit ose Beer Shevës "nga një bollëk kujdesi".

Irani është zotuar të hakmerret pasi Izraeli goditi konsullatën iraniane në Siri 11 ditë më parë, duke vrarë 13 persona. Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Lord Cameron, i ka telefonuar homologut të tij iranian për të kërkuar kundër përshkallëzimit të mëtejshëm.

Izraeli nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin e konsullatës, por konsiderohet gjerësisht se qëndron pas tij.

Irani mbështet Hamasin, grupin militant palestinez që lufton Izraelin në Gaza, si dhe grupe të ndryshme përfaqësuese në të gjithë rajonin, duke përfshirë disa - si Hezbollahu në Liban - që shpesh kryejnë sulme kundër izraelitëve.

Të vrarët në sulmin e konsullatës përfshinin një komandant të lartë të forcave elitare të Iranit Quds në Siri dhe Liban, si dhe figura të tjera ushtarake. Sulmi erdhi në një kohë të përpjekjeve të vazhdueshme diplomatike për të parandaluar përhapjen e luftës në Gaza në të gjithë rajonin.
Duke folur të mërkurën, presidenti i SHBA-së, Joe Biden, paralajmëroi se Irani po kërcënonte të nisë një "sulm të rëndësishëm" dhe u zotua të ofrojë mbështetje "të hekurt" për Izraelin./CNA 

Lajmet e fundit nga