LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Mos e bëj”/ Biden paralajmëron Iranin, Gjermania dhe vende të tjera mesazh qytetarëve

12 Prill 2024, 23:07, Kosova & Bota CNA
“Mos e bëj”/ Biden paralajmëron Iranin, Gjermania dhe
Presidenti i SHBA, Joe Biden

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka deklaruar se pritet që Irani të sulmojë Izraelin, pasi frika rritet për hakmarrjen iraniane pasi një sulmi ajror që vrau komandantët e lartë në fillim të këtij muaji.

Izraeli nuk e ka pranuar sulmin ndaj një konsullate iraniane në Siri, por besohet gjerësisht se ka qenë pas saj.

Zyrtarët amerikanë i kanë thënë CBS Neës, partnerit amerikan të BBC-së, se një sulm i madh ndaj Izraelit mund të ndodhë së shpejti.

Izraeli thotë se është gati të mbrohet. Biden i është drejtuar Iranit të mos e bëjë këtë veprim "Mos", ka deklaruar Biden.

"Ne jemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së Izraelit. Ne do ta mbështesim Izraelin," tha Biden.

"Ne do të ndihmojmë në mbrojtjen e Izraelit dhe Irani nuk do të ketë sukses."

Tensionet në rritje kanë bërë që vendet duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Indinë dhe Australinë të paralajmërojnë kundër udhëtimit në Izrael. Gjermania u bëri thirrje qytetarëve të saj që të largohen nga Irani.

Departamenti Amerikan i Shtetit gjithashtu ndaloi stafin diplomatik dhe familjet e tyre në Izrael të udhëtojnë jashtë qyteteve të Tel Avivit, Jerusalemit dhe Beersheba.

Të premten, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u takua me anëtarët e kabinetit të tij të luftës mes paralajmërimeve./ CNA

Lajmet e fundit nga