LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Irani konfirmon sulmet/ Kemi nisur dhjetëra dronë dhe raketa drejt Izraelit

13 Prill 2024, 23:10, Kosova & Bota CNA
Irani konfirmon sulmet/ Kemi nisur dhjetëra dronë dhe raketa drejt
Droni iranian

Media shtetërore iraniane konfirmoi se sulmet hakmarrëse me drone janë nisur kundër objektivave në Izrael.

Sipas “Press TV” të Iranit, Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) "ka nisur sulme të gjera me dronë kundër objektivave në territoret e pushtuara", një term që Irani përdor për të përshkruar Izraelin.

Një deklaratë e IRGC-së u lexua gjithashtu në televizionin shtetëror iranian. 

“Në përgjigje të krimit të regjimit sionist në sulmin ndaj seksionit konsullor të ambasadës iraniane në Damask, forcat ajrore të IRGC-së goditën objektiva të caktuara në territoret e regjimit sionist me dhjetëra dronë dhe raketa”, thuhet në deklaratë.

Ndërkohë, mediat ndërkombëtare raportojnë se përveç dronëve, Irani lëshoi ??raketa lundrimi drejt Izraelit.

Ky i fundit është vënë në gatishmëri për të kapur dronët, ndërsa deklaroi se ka marrë masat për çdo skenar të mundshëm./ CNA

Lajmet e fundit nga