LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

300 dronë dhe raketa në Izrael/ Sulme nga Iraku dhe Jemeni

14 Prill 2024, 08:58, Kosova & Bota CNA

300 dronë dhe raketa në Izrael/ Sulme nga Iraku dhe Jemeni

Ashtu siç ishte paralajmëruar, Irani sulmoi me raketa dhe dronë pas mesnate Izraelin.

Izraeli me ndihmë të SHBA-së arriti të rrëzonte të gjithë dronët dhe raketat e lëshuara ndaj tij, sipas mediave të huaja.

Në mediat e huaja raportohet se në një konferencë televizive, zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari tha gjithashtu se disa nga lëshimet gjatë natës ishin nga Iraku dhe Jemeni.

Biden është shprehur se do të tregohet vigjilent ndaj kërcënimeve dhe do të merren masa për të mbrojtur njerëzit.

Nga ana tjetër shumë vende kanë dënuar sulmin përfshirë këtu Gjermaninë, e cila e ka dënuar ashpër sulmin iranian./ CNA

Lajmet e fundit nga