LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kina bën thirrje për përmbajtje në konflikt

14 Prill 2024, 09:10, Kosova & Bota CNA

Kina bën thirrje për përmbajtje në konflikt

Kina ka reaguar pasi Irani lëshoi raketa dhe dronë ndaj Izraelit, por nuk i ka dënuar sulmet.

Në një deklaratë të lëshuar të dielën, Kina tha se ishte e shqetësuar për përshkallëzimin aktual, duke u bërë thirrje palëve përkatëse të qëndrojnë të qetë dhe të përmbajtur për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve.

Kina ka lidhje të ngushta diplomatike dhe ekonomike me Iranin dhe SHBA-ja javën e kaluar i kishte bërë thirrje Pekinit që t'i kërkonte Teheranit të mos niste një sulm hakmarrës ndaj Izraelit.

Megjithatë, zyrtarët amerikanë nuk kishin parë asnjë provë se Kina kishte ushtruar presion ndaj Iranit, sipas një raporti nga "Financial Times"./ CNA

Lajmet e fundit nga