LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërhyrja e rrallë kirurgjikale në SHBA/ Transplant veshke dhe operacion në zemër

25 Prill 2024, 09:07, Kosova & Bota CNA

Ndërhyrja e rrallë kirurgjikale në SHBA/ Transplant veshke dhe

Operacioni i parë i transplantit për të kombinuar një pompë mekanike të zemrës si dhe një veshkë derri të modifikuar nga gjenet ka rezultuar me sukses në "Langone Health" në New Jersey.

54-vjeçarja Lisa Pisano nga New Jersey, kishte dëmtime në zemër dhe sëmundje të veshkave në fazën përfundimtare që kërkonte dializë rutinë, raporton "CNN". 

Por ajo nuk mund të bënte një transplant standard të zemrës ose veshkave për shkak të kushteve të tjera kronike mjekësore që "ulën ndjeshëm gjasat për një rezultat të mirë". 

"Kur më erdhi për herë të parë ajo mundësi, unë thashë, duhet ta provoj," tha Pisano gjatë një konference shtypi të mërkurën nga shtrati i saj në njësinë e kujdesit intensiv.

“Kam provuar çdo gjë tjetër dhe i kam ezauruar të gjitha burimet e tjera. Kështu që kur erdhi kjo mundësi, thashë do të përfitoj nga ajo", u shpreh ajo. 

Nevoja për organe është shumë më e madhe se numri i disponueshëm. Çdo ditë, 17 njerëz vdesin në SHBA në pritje të një organi dhe veshkat janë në furnizimin më të shkurtër. Sipas Rrjetit të Prokurimit dhe Transplantimit të Organeve, rreth 27,000 veshka u transplantuan në vitin 2023, por gati 89,000 njerëz ishin në listën e pritjes për ato organe./CNA 

Lajmet e fundit nga