LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHBA-ja i jep fshehurazi Kievit raketa me rreze të gjatë veprimi

25 Prill 2024, 07:53, Kosova & Bota CNA
SHBA-ja i jep fshehurazi Kievit raketa me rreze të gjatë veprimi
Foto ilustruese

Zyrtarët amerikanë kanë konfirmuar se Ukraina ka filluar të përdorë raketa balistike me rreze të gjatë të ofruara fshehurazi nga SHBA-ja kundër forcave pushtuese ruse.

Armët ishin pjesë e një pakete ndihme prej 300 milionë dollarësh (240 milionë £) e miratuar nga Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, në mars dhe ato mbërritën këtë muaj.

Ato tashmë janë përdorur të paktën një herë për të goditur objektivat rusë në Krimenë e pushtuar, raportojnë mediat amerikane.

Biden ka nënshkruar një paketë të re ndihme prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën.

Më parë, SHBA-ja e furnizoi Ukrainën me një version me rreze të mesme të Sistemeve të Raketave Taktike të Ushtrisë (ATACMS), por kishte hezituar të dërgonte diçka më të fuqishme, pjesërisht për shkak të shqetësimeve për kompromentimin e gatishmërisë ushtarake të SHBA-së.

Megjithatë, thuhet se Biden ka dhënë fshehurazi dritën jeshile për të dërguar sistemin me rreze të gjatë, i cili mund të lëshojë raketa në distanca deri në 300 km (186 milje), në shkurt.

"Unë mund të konfirmoj se Shtetet e Bashkuara i dhanë Ukrainës ATACMS me rreze të gjatë në drejtimin e drejtpërdrejtë të presidentit," tha zëdhënësi i departamentit të shtetit, Vedant Patel.

Shtetet e Bashkuara "nuk e njoftuan këtë në fillim për të ruajtur sigurinë operacionale për Ukrainën me kërkesën e tyre", shtoi ai.

Nuk është e qartë se sa prej armëve janë dërguar, por Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, tha se Washington-i planifikon të dërgojë më shumë.

Raketat me rreze më të gjatë u përdorën për herë të parë javën e kaluar për të goditur një aeroport rus në Krimenë e pushtuar, citoi agjencia e lajmeve "Reuters".

Dhe raketat e reja u përdorën gjithashtu në një sulm ndaj trupave ruse në qytetin port të okupuar të Berdyansk gjatë natës të martën, sipas "New York Times"./ CNA

Lajmet e fundit nga