LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video - Triumfon Bujar Osmani/ Nis festa në Maqedoninë e Veriut

24 Prill 2024, 21:35, Kosova & Bota CNA

Video - Triumfon Bujar Osmani/ Nis festa në Maqedoninë e Veriut

Kandidati i Frontit Europian, Bujar Osmani fituar zgjedhjet kundrejt kandidatit të VLEN-it, Arben Taravari, në Tetovë dhe Gostivar.

Mediat vendase raportojnë se Osmani kryeson në Gostivar me 9142 vota kundrejt Arben Taravarit me 8920 vota.

Në Tetovë, nga të dhënat e para bëhet me dije se kandidati i Frontit Europian ka marrë 12046 vota, ndërsa Arben Taravari 11240 vota.

Megjithatë, Komisioni Shtetëror Zgjedhor nuk ka shpallur ende një fitues. Në raportimin e fundit të KQZ-së, Osmani kryesonte zgjedhjet presidenciale me 50,30% e votave.

Në Reçicë të Vogël dhe në zona të tjera ka filluar festa e Frontit Europian pas fitores së Bujar Osmanit ndaj rivalit të tij.

Sa i përket maqedonasve, Gordana Siljanovska Devskova nga VMRO-DPMNE është para Stevo Pendarvoskit./ CNA

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CNA.al (@cna.lajme)

Lajmet e fundit nga