LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Irani kërcënon sërish: Asgjë nuk do të mbetet nga Izraeli nëse sulmon

23 Prill 2024, 18:25, Kosova & Bota CNA
Irani kërcënon sërish: Asgjë nuk do të mbetet nga
Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi ka deklaruar ditën e sotme, se nëse Izraeli kryen një sulm tjetër në territorin iranian, situata do të jetë krejtësisht e ndryshme, dhe se “nuk do të mbetet asgjë nga regjimi sionist”.

Duke iu drejtuar studentëve dhe mësuesve në Universitetin e Kolegjit Qeveritar në qytetin pakistanez të Lahores, Raisi tha se Irani dënoi Izraelin për sulmin e tij ndaj Konsullatës iraniane në Siri, duke iu referuar sulmit me dron dhe raketa të 14 prillit mbi Izrael.

Të paktën shtatë këshilltarë ushtarakë iranianë, përfshirë dy komandantë të rangut të lartë, u vranë në sulmin e konsullatës, për të cilën Teherani fajësoi Tel Avivin.

Izraeli nuk e mori zyrtarisht përgjegjësinë për sulmin e konsullatës. Herët të premten, Izraeli kreu një sulm me dron në një bazë ushtarake në qytetin qendror iranian të Isfahanit, të cilin autoritetet iraniane pretenduan se e kishin penguar./ CNA

 

Lajmet e fundit nga