LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bisedat e koduara/ Europol: Krimi po lëviz në internet, t'i jepet fund privatësisë në komunikim

23 Prill 2024, 07:42, Kosova & Bota CNA
Bisedat e koduara/ Europol: Krimi po lëviz në internet, t'i jepet
Foto ilustruese

Forcat e policisë në të gjithë Evropën po bëjnë thirrje që qeveritë të ndërmarrin veprime urgjente për të garantuar sigurinë në platformat e mediave sociale.

Masat e privatësisë që po zbatohen aktualisht, si kriptimi nga fundi në fund, do të ndalojnë kompanitë e teknologjisë të shohin çdo ofendim që ndodh në platformat e tyre. Gjithashtu do të ndalojë aftësinë e zbatimit të ligjit për të marrë dhe përdorur këto prova në hetime për të parandaluar dhe ndjekur penalisht krimet më të rënda si abuzimi seksual i fëmijëve, trafikimi i qenieve njerëzore, trafiku i drogës, vrasjet, krimi ekonomik dhe veprat penale si terrorizmi.

Deklarata, e publikuar sot dhe e mbështetur nga Europol dhe Drejtuesit e Policisë Evropiane, vjen pasi enkriptimi nga fundi në fund ka nisur të përhapet në platformën e mesazheve të platformës “Meta”.

Drejtoresha Ekzekutive e Europolit, Catherine de Bolle, tha:

“Shtëpitë tona po bëhen më të rrezikshme se rrugët tona pasi krimi po lëviz në internet. Për të mbajtur shoqërinë dhe njerëzit tanë të sigurt, ne kemi nevojë që ky mjedis digjital të sigurohet. Kompanitë e teknologjisë kanë një përgjegjësi sociale për të zhvilluar një mjedis më të sigurt ku zbatimi i ligjit dhe drejtësia mund të bëjnë punën e tyre. Nëse policia humbet aftësinë për të mbledhur prova, shoqëria jonë nuk do të jetë në gjendje t'i mbrojë njerëzit që të mos bëhen viktima të krimit”./ CNA

Lajmet e fundit nga