LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vuçiç viktimizohet në Këshillin e Sigurimit/ “Lan veten”, fajëson Kurtin

22 Prill 2024, 17:04, Kosova & Bota CNA
Vuçiç viktimizohet në Këshillin e Sigurimit/ “Lan
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç është viktimizuar në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Vuçiç hoqi përgjegjësitë e përshkallëzimit të konfliktit nga vetja dhe për çdo gjë fajësoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Ai ngriti pretendimet se që nga mbledhja e kaluar e Këshillit të Sigurimit në 8 shkurt, është shtuar shtypja ndaj komunitetit serb.

“Janë 16 sulme me motive etnike ndaj serbëve, përfshirë edhe sulmet me armë ndaj banorëve në Graçanicë dhe tek të kthyerit në perëndim të Kosovës, dhuna policore e heqjes së tabelave të veturave dhe komunave”, u shpreh presidenti serb.

Vuçiç deklaroi se Kurti po persekuton serbët dhe me ndalimin e dinarit ua ka vështirësuar serbëve jetën në veri të Kosovës.

“Jetesa për komunitetin serb në veri të Kosovës është bërë e pamundur. Ka një presion të vazhdueshëm kundrejt qytetarëve serbë. Persekutimi i tyre nga qeverisja e vetme në Kosovë, më duhet të kujtoj që Kurti po persekuton serbët.”, theksoi ai./ CNA

Lajmet e fundit nga