LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përfundon testimi i trenit të parë urban në Kinë me energji hidrogjeni

22 Prill 2024, 10:43, Kosova & Bota CNA

Përfundon testimi i trenit të parë urban në Kinë me

Treni i parë urban në Kinë i zhvilluar në mënyrë të pavarur me energji hidrogjeni përfundoi një provë me një shpejtësi prej 160 km/orë, duke shënuar një përparim në aplikimin e energjisë së hidrogjenit në sektorin hekurudhor.

Përfundon testimi i trenit të parë urban në Kinë me

Treni, i zhvilluar nga CRRC Changchun Railway Vehicles Co., Ltd. në Changchun, provinca Jilin e Kinës verilindore, u testua në një pistë që i përket ndërmarrjes, duke arritur një sistem të plotë, skenar të plotë dhe verifikim të performancës në shumë nivele.

Përfundon testimi i trenit të parë urban në Kinë me

Ndryshe nga trenat tradicionalë që mbështeten në lëndë djegëse fosile ose sisteme katenare për furnizimin e tyre me energji elektrike, treni urban që testohet ka një sistem energjie të integruar të hidrogjenit, i cili mund të sigurojë një burim energjie të fortë dhe afatgjatë.

Përfundon testimi i trenit të parë urban në Kinë me

Të dhënat e provës tregojnë gjithashtu se konsumi mesatar i energjisë i trenit është 5 KW/h për km, që është në nivelet kryesore botërore./ CNA

Lajmet e fundit nga