LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miratohet në SHBA projektligji që ndalon "TikTok"-un

21 Prill 2024, 09:47, Kosova & Bota CNA
Miratohet në SHBA projektligji që ndalon "TikTok"-un
Foto ilustruese

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi me shumicë dërrmuese një projektligj që do të ndalonte "TikTok"-un në Shtetet e Bashkuara nëse pronari i tij kinez nuk e shet atë.

Projektligji i "TikTok"-ut u miratua me 360 vota pro dhe 58 kundër.

Brenda projektligjit të sanksioneve prej 184 faqesh është një dispozitë që detyron kompaninë mëmë kineze të "TikTok"-ut, ByteDance, t'i shesë aksionet e saj në platformën popullore të videove një entiteti me bazë në SHBA brenda një viti ose do të përballet me një ndalim.

Në mënyrë të veçantë, i jep ByteDance nëntë muaj për të hequr dorë dhe i jep kryetarit mundësinë për të zgjedhur një zgjatje tremujore.

Rreth 150 milionë amerikanë janë në "TikTok" dhe ka një frikë për rritje midis ligjvënësve për ndikimin që pronarët e tij kinezë kanë në kompani. Ligjvënësit kanë shprehur shqetësime për sigurinë kombëtare dhe privatësinë e të dhënave me "TikTok". Mbështetësit e aplikacionit të rrjeteve sociale kanë vënë në pikëpyetje kushtetutshmërinë e kufizimit të të drejtave të fjalës së lirë të amerikanëve.

Në muajt e fundit, "TikTok"-u ka bërë tituj për promovimin e Osama bin Laden-it dhe nxitjen e përdoruesve të rinj që të mbytin njëri-tjetrin.

Përpara miratimit të projektligjit, "TikTok"-u kishte lëshuar një deklaratë duke e quajtur atë shkelje të të drejtave të lirisë së fjalës, dhe CEO i kompanisë gjithashtu u kishte bërë thirrje përdoruesve amerikanë që menjëherë të bëjnë fushatë për të ndaluar projektligjin./CNA 

Lajmet e fundit nga