LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vjen reagimi nga Irani, çfarë pritet të ndodhë në sulmet ndaj Izraelit

20 Prill 2024, 09:52, Kosova & Bota CNA
Vjen reagimi nga Irani, çfarë pritet të ndodhë në
Hossein Amirabdollahian

Ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amirabdollahian, refuzon të pranojë nëse Izraeli ishte i përfshirë në sulmin e së premtes, duke thënë se armët e përdorura ishin si "lodra me të cilat luajnë fëmijët tanë".

Por në një intervistë me "NBC News", ai tha se nëse Izraeli do të ndërmerrte "veprim vendimtar" kundër Iranit, përgjigjja do të ishte "e menjëhershme" dhe "në maksimum".

Udhëheqësit botërorë kanë përsëritur thirrjet për depërshkallëzimin në Lindjen e Mesme, pasi zyrtarët amerikanë thanë se një raketë izraelite goditi Iranin të premten.

Izraeli thuhet se ka vënë në shënjestër një sistem radar të mbrojtjes ajrore pranë qytetit të Isfahanit, i cili mbron objektin bërthamor të Natanzit. Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së tha se nuk kishte dëmtime në vendet bërthamore të Iranit.

Kjo situatë vjen pas javësh të tëra tensionesh midis rivalëve, të cilët panë një sulm izraelit në një kompleks iranian në Siri dhe Irani nisi një sulm të paprecedentë kundër Izraelit.

Qeveria izraelite ende nuk ka komentuar zyrtarisht, por përgjigja e heshtur e Iranit ka rritur shpresat se mund të shmanget një konflikt në shkallë të gjerë në Lindjen e Mesme./CNA 

Lajmet e fundit nga