LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

270 milionë njerëz në rrezik, toka po fundoset çdo ditë në Kinë

19 Prill 2024, 10:13, Kosova & Bota CNA

 

270 milionë njerëz në rrezik, toka po fundoset çdo
Foto ilustruese

Toka po fundoset nën këmbët e miliona njerëzve në qytetet kryesore të Kinës për shkak të aktiviteteve njerëzore, duke i vënë zonat bregdetare të vendit më në rrezik nga përmbytjet dhe ngritja e nivelit të detit, tregon një studim i ri.

Gati gjysma e zonave urbane të Kinës që përbëjnë 29% të popullsisë së vendit po fundosen më shpejt se 3 milimetranë vit, sipas studimit të botuar të enjten në revistën Science. Janë 270 milionë njerëz që jetojnë në tokën që fundoset, raporton CNN.

Ndërkohë, 67 milionë njerëz jetojnë në tokë që ulet më shpejt se 10 milimetra çdo vit. Nxjerrja e shfrenuar e ujërave nëntokësore të Kinës është një nga faktorët kryesorë të uljes, thanë studiuesit. 

Toka po fundoset gjithashtu për shkak të peshës në rritje të vetë qyteteve. Toka mund të ngjeshet, natyrisht nga pesha e sedimenteve të grumbulluara me kalimin e kohës dhe nga ndërtesat e rënda që shtypin në tokë, duke bërë që toka të fundoset vazhdimisht.

Studimi sugjeron se afërsisht një e katërta e brigjeve të Kinës do të jenë më të ulëta se niveli i detit, duke e mbushur zonën për dëme kolosale dhe duke vënë jetë në rrezik. Tianjin, Shangai dhe zonat përreth Guangzhou janë dukshëm të ekspozuara ndaj të dyja çështjeve, zbuloi studimi./CNA 

 

Lajmet e fundit nga