LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestohen në Gjermani dy spiunë rusë/ Çfarë po planifikonin

18 Prill 2024, 11:50, Kosova & Bota CNA

Arrestohen në Gjermani dy spiunë rusë/ Çfarë po

Dy spiunë të dyshuar se planifikonin të sabotonin ndihmën ushtarake gjermane për Ukrainën janë arrestuar në shtetin jugor gjerman të Bavarisë.

Dy burrat, të përshkruar si shtetas të dyfishtë gjermano-rus, u arrestuan në Bayreuth me dyshimin se kishin spiunuar për Rusinë, thonë prokurorët.

Dyshja akuzohen për zbulimin e objektivave të mundshëm, përfshirë objektet ushtarake amerikane me bazë në Gjermani.

I dyshuari kryesor, Dieter S, dyshohet për një sërë veprash. Ato përfshijnë planifikimin e një shpërthimi, zjarrvënie dhe mbajtjen e kontaktit me inteligjencën ruse. Ai gjithashtu akuzohet se ka luftuar për një forcë të armatosur ruse në Ukrainën lindore të pushtuar nga 2014-2016.

I dyshuari i dytë, i identifikuar si Alexander J, akuzohet se e ka ndihmuar që nga muaji i kaluar për të identifikuar objektivat e mundshëm për sulm.

Gjermania është donatori i dytë më i madh i ndihmës ushtarake për Ukrainën pas SHBA-së, duke caktuar rreth 28 miliardë euro (24 miliardë £) që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022./CNA 

Lajmet e fundit nga