LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO-Incidenti në Samit/ Von der Leyen sulmohet nga një burrë në sallë

17 Prill 2024, 18:35, Kosova & Bota CNA
VIDEO-Incidenti në Samit/ Von der Leyen sulmohet nga një burrë
Ursula von der Leyen

Një fjalim i Ursula von der Leyen të mërkurën u ndërpre nga një i pranishëm në Samitin Evropian të Mbrojtjes dhe Sigurisë.

Një burrë e akuzoi atë si një "kriminele" për mbështetjen e saj për Izraelin.

Presidentja e Komisionit Evropian ishte gati të mbante një fjalim në Samitin Evropian të Mbrojtjes dhe Sigurisë kur u ndërpre papritur nga një burrë që u ngrit në këmbë dhe i drejtoi akuza.

"Zonja von der Leyen, ky është arrestimi i një qytetari! Ju jeni akuzuar për ndihmën e gjenocidit në Gaza!

Ju keni shprehur mbështetje totale për Izraelin në fillim të këtij gjenocidi! Gjaku i fëmijëve palestinezë është në duart tuaja! Ju jeni një kriminele, zonja von der Leyen! Ju duhet të jeni në Hagë! Ju nuk duhet të jeni këtu. Ju nuk duhet të kërkoni një mandat të dytë! Ju jeni luftë, ju jeni një kriminel! Palestinë e lirë! Palestinë e lirë!" ishin fjalët e burrit i cili u nxorr nga salla e konferencës për shtyp.

Von der Leyen, nuk reagoi dhe nuk i komentoi akuzat që iu drejtuan.  Pas daljes së shtetasit ajo nisi me fjalimin e saj./ CNA

Lajmet e fundit nga