LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbi 50 mijë ushtarë rusë kanë humbur jetën që nga nisja e luftës

17 Prill 2024, 14:06, Kosova & Bota CNA

Mbi 50 mijë ushtarë rusë kanë humbur jetën që nga

Numri i të vdekurve ushtarakë të Rusisë në Ukrainë tani ka kaluar shifrën 50,000, raporton BBC.  BBC Russian, grupi i pavarur mediatik Mediazona dhe vullnetarët kanë numëruar vdekjet që nga shkurti i vitit 2022. Varret e reja në varreza ndihmuan në sigurimin e emrave të shumë ushtarëve.

Më shumë se 27,300 ushtarë rusë vdiqën në vitin e dytë të luftimit - sipas gjetjeve të BBC, një reflektim se si fitimet territoriale kanë ardhur me një kosto të madhe njerëzore.

Rusia ka refuzuar të komentojë në lidhje me shifrat e publikuara në media. Numri i përgjithshëm i vdekjeve - prej më shumë se 50,000 - është tetë herë më i lartë se i vetmi pranim publik zyrtar i numrave të vdekjeve të dhëna ndonjëherë nga Moska në shtator 2022.

Në shkurt, presidenti Volodymyr Zelensky tha se 31,000 ushtarë ukrainas ishin vrarë - por vlerësimet, bazuar në inteligjencën amerikane, sugjerojnë humbje më të mëdha./CNA 

Lajmet e fundit nga