LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pako e dyshimtë në avion, mbyllet përkohësisht aeroporti në Britani

16 Prill 2024, 19:37, Kosova & Bota CNA
Pako e dyshimtë në avion, mbyllet përkohësisht aeroporti
Aeroporti i Birminghamit

Aeroporti i Birminghamit pezulloi përkohësisht funksionimin e tij të martën pasdite, për shkak të një "incidenti sigurie në një avion".

Sipas Daily Mail, alarmi u ngrit për shkak të një pakoje të dyshimtë që u gjet në një avion të kompanisë irlandeze Aer Lingus, që u nis për në Belfast, por që duhej të kthehej në Birmingham për t'u kontrolluar. 

Një zëdhënës i aeroportit tha: 

"Avioni është ulur në mënyrë të sigurt dhe të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi janë zbarkuar.

Të gjithë pasagjerët që synojnë të udhëtojnë duhet të shkojnë në aeroport dhe të bëjnë check-in si normalisht."

"Pasagjerët dhe ekuipazhi zbritën nga avioni në mënyrë të rregullt", thanë dëshmitarët okularë dhe hipën në autobusë.

Pamjet nga aeroporti treguan disa automjete emergjence në pistë.

Pako e dyshimtë në avion, mbyllet përkohësisht aeroporti

Ndërkohë, fluturime të shumta të planifikuara për t'u nisur këtë mbrëmje ose janë vonuar ose anuluar, sipas faqes së internetit të Aeroportit Birmingham.

Ky zhvillim preku shërbimet lokale të trenave, të cilat filluan sërish, por me vonesa të konsiderueshme./ CNA

 

Lajmet e fundit nga