LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Musk, kundër ndalimit të "TikTok"-ut në SHBA

20 Prill 2024, 12:51, Kosova & Bota CNA
Musk, kundër ndalimit të "TikTok"-ut në SHBA
Elon Musk

Miliarderi amerikan, Elon Musk, tha se është kundër ndalimit të "TikTok"-ut në Shtetet e Bashkuara dhe shtoi se ndalimi do të ishte në kundërshtim me lirinë e fjalës.

"Për mendimin tim, 'TikTok'-u nuk duhet të ndalohet në SHBA, edhe pse nga një ndalim i tillë mund të përfitonte platforma 'X'. Do të ishte kundër lirisë së fjalës dhe shprehjes. Kjo nuk është ajo që përfaqëson Amerika", shkroi Musk në rrjetin social "X".

Shtetet federale në të gjithë SHBA-në kanë ndaluar tashmë "TikTok"-un në pajisjet shtetërore, duke cituar se kompania kineze Bytedance, e cila zotëron platformën, po i kalon të dhënat private të përdoruesve qeverisë kineze./CNA 

Lajmet e fundit nga