LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miratohet projektligji që përfshin ndalimin e mundshëm të TikTok

20 Prill 2024, 19:52, Kosova & Bota CNA

Miratohet projektligji që përfshin ndalimin e mundshëm të

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi projektligjin i cili në prioritet ka sigurinë kombëtare, duke përfshirë sanksionet ndaj Iranit, sekuestrimin e aseteve sovrane të ngrira ruse dhe një masë që mund të çojë në një ndalim mbarëkombëtar të TikTok .

Ja çfarë parashikon ligji:

-Të vendosen sanksione ndaj porteve dhe rafinerive që marrin dhe përpunojnë naftën iraniane.

-Të vendosen sanksione ndaj kujtdo që është i përfshirë në aktivitetin e mbuluar nga embargoja e raketave të OKB-së ndaj Iranit që ka skaduar vitin e kaluar ose në furnizimin ose shitjen e raketave dhe dronëve të Iranit.

-Kufizoni më tej eksportin e mallrave dhe teknologjisë me origjinë amerikane në Iran.

-Fuqizimi i degës ekzekutive për të kapur dhe transferuar asetet e ngrira ruse të mbajtura në SHBA në Ukrainë.

Dhënia e afatit për kompaninë ByteDance që ka Tik Tok prej nëntë muajsh për të shitur kompaninë e mediave sociale ose do të ndalohej nga dyqanet e aplikacioneve në SHBA./ CNA

Lajmet e fundit nga