LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kongresi amerikan, afër miratimit të ndihmës së shumëpritur për Ukrainën dhe Izraelin

20 Prill 2024, 16:25, Kosova & Bota CNA

Kongresi amerikan, afër miratimit të ndihmës së

Pas disa muajsh vonesë, Dhoma e Përfaqësuesve do të votojë për dhjetëra miliarda dollarë ndihmë ushtarake amerikane për Ukrainën dhe Izraelin.

Të dyja masat kanë kundërshtarë të zëshëm në Kongres dhe shpresat e tyre për miratim janë varur nga një koalicion dypartiak për të kapërcyer pengesat legjislative.

Debati dhe votimi pritet të fillojnë shtunën.

Propozimi i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson për ndihmën e jashtme, është 60.8 miliardë dollarë për Ukrainën, 26.4 miliardë dollarë për Izraelin dhe 8.1 miliardë dollarë për rajonin Indo-Paqësor, përfshirë Tajvanin.

Demokratët e krahut të majtë që kundërshtojnë sjelljen e Izraelit në luftën në Gaza kanë thënë se nuk do të lejojnë që SHBA të vazhdojë të jetë bashkëpunëtore në një katastrofë të të drejtave të njeriut.

Por projektligji i ndihmës për Izraelin përmban 9 miliardë dollarë ndihmë humanitare, e cila mund të ndihmojë për të fituar mbi disa demokratë hezitues./ CNA

Lajmet e fundit nga