LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhjetë viktima nga përplasja e 2 helikopterëve të marinës në Malajzi

23 Prill 2024, 09:41, Kosova & Bota CNA
Dhjetë viktima nga përplasja e 2 helikopterëve të
Foto nga vendi i ngjarjes

Dhjetë persona kanë humbur jetën pasi dy helikopterë të marinës u përplasën në ajër gjatë provave ushtarake për një paradë të Marinës Mbretërore të Malajzisë.

Incidenti ndodhi në orën 09:30 me orën lokale në qytetin malajzian, Lumut, i cili është shtëpia e një baze marine, raporton "BBC".

"Të gjitha viktimat u konfirmuan të vdekura në vend dhe eshtrat u dërguan në Spitalin Ushtarak [Lumut] për identifikim," tha Marina Mbretërore Malajziane.

Kryeministri i Malajzisë, Anwar Ibrahim, tha në një postim në "X", i njohur më parë si "Twitter", se "kombi mban zi për tragjedinë që lëndoi zemrat dhe shpirtin".

"Ngushëllime të gjitha familjeve të viktimave dhe lutje për forcë për të përballuar këtë fatkeqësi”, u shpreh ai./CNA 

 

Lajmet e fundit nga