LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tensione dhe përleshje në protestat pro Palestinës në Itali/ Plagosen 4 policë dhe 2 studentë

23 Prill 2024, 13:15, Kosova & Bota CNA

Tensione dhe përleshje në protestat pro Palestinës në Itali/

Tensione të shumta kanë dominuar gjatë protestës së studentëve, të cilët me flamuj palestinezë në duar kanë pushtuar rrugët e Torinos.

Dy demonstrues dhe katër agjentë të policisë u plagosën në përleshjet me policinë.

Të rinjtë dolën në rrugë dhe u përpoqën të arrijnë në kështjellën Valentino, ku po zhvillohet një konferencë, ku do të priten edhe disa ministra të qeverisë italiane.

Policia u përpoq t’i ndalonte protestuesit duke përdorur shkopinj gome.

Protestat e studentëve janë zhvilluar javët e fundit në disa qytete italiane, në mbrojtje të popullit palestinez. 

Ndër të parat ishte protesta në Piza, ku pati sulme policore ndaj demonstruesve. Protesa ka pasur edhe në universitete të tjera, përfshirë Universitetin Sapienza të Romës./ CNA 

Lajmet e fundit nga