LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbrojtja dhe siguria rajonale/ Takim mes zyrtarëve të lartë të qeverisë ruse dhe bjelloruse

3 Dhjetor 2022, 22:44, Kosova & Bota CNA
Mbrojtja dhe siguria rajonale/ Takim mes zyrtarëve të lartë
Presidenti Alexander Lukashenko

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, udhëtoi në Minsk të shtunën për t'u takuar me homologun e tij bjellorus dhe presidentin Alexander Lukashenko, sipas mediave shtetërore ruse dhe bjelloruse.

Shoigu diskutoi trajnimin ushtarak dhe sigurinë rajonale gjatë takimit të tij me Lukashenkon, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve "TASS".

Sipas Departamentit të Bashkëpunimit Ushtarak Ndërkombëtar të Bjellorusisë, gjatë një takimi të mëparshëm me Ministrin e Mbrojtjes të Bjellorusisë, Viktor Khrenin, të dy nënshkruan një marrëveshje për bashkëpunimin në mbrojtje dhe sigurinë rajonale.

"Republika e Bjellorusisë ishte dhe mbetet partneri ynë i besueshëm. Kjo është veçanërisht e rëndësishme sot, në kushtet e presionit të paprecedentë nga Perëndimi kolektiv dhe luftës së pashpallur kundër vendeve tona," tha Shoigu, cituar nga një tjetër agjenci shtetërore ruse e lajmeve, RIA. Novosti.

Shoigu vlerësoi gjithashtu "vendosmërinë e Bjellorusisë për t'i bërë ballë shkallës armiqësore të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tyre", sipas RIA Novosti./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga