LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tërmeti i fuqishëm godet Italinë/ Njerëzit në panik dalin në rrugë

22 Shtator 2022, 14:36, Kosova & Bota CNA
Tërmeti i fuqishëm godet Italinë/ Njerëzit në panik
Foto ilustruese

Lëkundje të forta tërmeti janë regjistruar në Italinë Qendrore, me epiqendër midis Marche dhe Abruzzo.

Fillimisht u regjistrua një lëkundje me magnitudë prej 4.1  ballë të shkallës Rihter. Një minutë më vonë, një goditje e dytë me magnitudë 3.6 e ndjekur nga dy të tjera me magnitudë 2.5 dhe 2.0.

Sipas mediave italiane, epiqendra ishte në rajonin e Abruzzo-s pothuajse përgjatë kufirit, 4 km nga Folignano në provincën e Ascoli Piceno dhe 7 km nga qyteti i Ascoli.

Lëvizja sizmike u ndje mirë edhe në Umbria dhe raporte erdhën gjithashtu nga Toscana dhe Lacio.

Njerëzit kanë dalë të frikësuar nga banesat, ndërsa për momentin nuk ka raportime për dëme./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga