LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vuçiç në OKB: Integriteti territorial i Serbisë u shkel me pavarësinë e Kosovës

22 Shtator 2022, 11:45, Kosova & Bota CNA

Vuçiç në OKB: Integriteti territorial i Serbisë u shkel

Presidenti serb, Aleksander Vuçiç ka thënë në Nju Jork se Serbia mbështet integritetin territorial të të gjitha vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara, përfshirë atë të Ukrainës.

Në fjalimin e tij para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Vuçiç ka thënë se Serbia “ka vepruar me përgjegjësi dhe seriozitet” në këtë aspekt.

“Ne jemi në kërkim të një përgjigjeje të qartë të pyetjes që unë ua kam bërë bashkëbiseduesve, liderëve të shumë shteteve për vite me radhë: cili është dallimi në mes të sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës dhe sovranitetit dhe integritetit territorial të Serbisë, pasi kjo e fundit është përballur me shkelje të rënda, të cilave shumë prej jush u keni dhënë njohje ndërkombëtare dhe legjitimitet. Unë nuk kam marrë kurrë një përgjigje racionale në këtë pyetje nga askush”, ka deklaruar Vuçiç.

Deklarata e tij ka qenë referencë për Kosovën, e cila ka shpallur pavarësinë më 2008.

Sipas Vuçiçit Serbia asnjëherë nuk ka sulmuar territorin e tjetrit dhe as nuk ka kërcënuar integritetin territorial të ndonjë vendi.

“Kjo nuk e pengoi NATO-n të sulmonte një vend sovran pa vendimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Fakti që pas përfundimit të konfliktit të armatosur u nënshkrua një marrëveshje me NATO-n, dispozitat e së cilës parashikonin miratimin e Bashkuar. Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve, e cila konfirmoi dhe garantoi sovranitetin e pjesshëm dhe integritetin e plotë territorial të Serbisë, nuk i pengoi shumë vende perëndimore të shkelin edhe një herë integritetin territorial të vendit tonë duke njohur pavarësinë e shpallur në mënyrë të njëanshme të Kosovës”, tha Vuçiç.

Serbia nuk e njeh shtetësinë e Kosovës dhe ia bllokon anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare, përmes mbështetjes së Rusisë dhe Kinës./euronews

Lajmet e fundit nga