LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kërcënimet e Putinit/ SHBA: Nëse Rusia përdor armë bërthamore pasojat do të jenë të rënda

21 Shtator 2022, 16:22, Kosova & Bota CNA

Kërcënimet e Putinit/ SHBA: Nëse Rusia përdor armë

Sot Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, gjatë një deklarate është shprehur se do të përdorë çdo mjet për të mbrojtur territorin e saj.

SHBA-ja e ka marrë shumë seriozisht kërcënimin bërthamor të bërë nga Putini.

Nëse Rusia do të arrinte në atë pikë sa të përdorte armë bërthamore, pasojat do të jenë të rënda. Ka qenë ky reagimi i SHBA-së pas deklaratave të bëra sot nga presidenti rus Vladimir Putin.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Amerikane, John Kirby, tha se SHBA-ja vijon të monitorojë pozicionin strategjik të armikut për të parë nëse është e “përshtatshme të ndryshojmë tonin.

Për momentin nuk ka shenja se duhet ta bëjmë këtë,” shtoi ai, duke përsëritur se qëndrimi i Rusisë ndaj energjisë bërthamore është i papërgjegjshëm.

Po ashtu, Kirby u shpreh se fjalimi i mbajtur këtë mëngjes nga lideri rus është një shenjë se ai ndodhet në krizë. Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Amerikane, John Kirby, tha për "ABC News" se forcat e Moskës janë në krizë veçanërisht në veri dhe lindje të Ukrainës.

 “Ne e prisnim thirrjen e rezervistëve, Putini po i bën edhe ushtarët e plagosur të luftojnë”, tha Kirby./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga