LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i fortë i Vuçiçit/ Luftë botërore për 1 ose 2 muaj, duhet të bëhemi gati

21 Shtator 2022, 15:52, Kosova & Bota CNA
Paralajmërimi i fortë i Vuçiçit/ Luftë
Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka bërë deklarata të forta. Vuçiç është shprehur se do të marrë vendime të vështira në shtatë ose 10 ditët e ardhshme, që do të ndryshojnë të ardhmen e Serbisë.

Gjatë një interviste për televizionin publik serb në Shtetet e Bashkuara ku është pjesëmarrës në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Vuçiçi është pyetur dhe për fjalimin e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, duke dhënë një parashikim disi të zymtë për të ardhmen.

“Unë supozoj se nga faza e një operacioni special ushtarak po i afrohemi një konflikti të madh lufte dhe tani pyetja është se ku janë kufijtë dhe nëse do të shkojmë pas disa kohësh, ndoshta për një ose dy muaj, drejt një konflikti të madh botëror, të cilin nuk e kemi pasur që nga Lufta e Dytë Botërore”, u shpreh presidenti serb.

Ndërsa për sa i përket njohjes së Kosovës, Vuçiçi tha se është tërhequr nga ky vendim./ CNA.al

Lajmet e fundit nga