LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kanabis shitet në rrjetet sociale/ 'Kamuflohet' si Haribo dhe çokollata për të joshur fëmijët

21 Shtator 2022, 08:59, Kosova & Bota CNA
Kanabis shitet në rrjetet sociale/ 'Kamuflohet' si Haribo dhe
Foto ilustruese

Ëmbëlsirat me kanabis të paketuara si Haribo dhe Skittles po shiten dhe promovohen gjerësisht në faqet kryesore të mediave sociale si "Instagram" dhe "TikTok", shkruan "Sky news".

Policia paralajmëron se paketimi i rremë i drogës i bën ato tërheqëse për fëmijët. 

Të paktën gjashtë fëmijë u dërguan në spital pasi hëngrën ëmbëlsirat me kanabis, me një prej tyre vetëm tetë vjeç.

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime se droga përdoret për të joshur fëmijët në trafikimin e drogës përmes një sistemi të njohur si linjat e qarqeve.

Kanabis shitet në rrjetet sociale/ 'Kamuflohet' si Haribo dhe

Policia në lindje të Anglisë që raporton se një e treta e personave të arrestuar në lidhje me ushqimet e kanabisit janë nën moshën 18 vjeç.

Ëmbëlsirat e kanabisit promovohen dhe shiten në mënyrë rutinore së bashku me drogën e klasës A, duke përfshirë heroinën, kokainën dhe LSD-në, si dhe sasi të mëdha marihuanë.

Kanabis shitet në rrjetet sociale/ 'Kamuflohet' si Haribo dhe

"Sky News" zbuloi se tregtarët po operojnë hapur në të pesë faqet më të njohura të mediave sociale në Mbretërinë e Bashkuar: "Facebook", "Instagram", "TikTok", "Twitter" dhe "Snapchat". Ata po përdorin gjithashtu shërbimet e mesazheve "Whatsapp" dhe "Telegram", me këtë aplikacion të dytë që duket të jetë platforma më e njohur për tregtarët për të ofruar çmime dhe për të filluar shitjet.

Kanabis shitet në rrjetet sociale/ 'Kamuflohet' si Haribo dhe

Ëmbëlsirat me kanabis janë një problem për forcat e policisë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Shumë prej tyre duket se janë sjellë në Mbretërinë e Bashkuar nga Kalifornia, ku ligjet e marihuanës janë të ndryshme./CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga