LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Scholz sulmon ashpër Putinin para OKB-së

21 Shtator 2022, 08:36, Kosova & Bota CNA

Scholz sulmon ashpër Putinin para OKB-së

Në fjalimin e tij të parë para Kombeve të Bashkuara, kancelari gjerman, Olaf Scholz ngriti akuza të rënda kundër presidentit rus, Vladimir Putin. Duke iu referuar luftës agresore të Rusisë në Ukrainë, Scholz tha para sesionit të 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, se "ai nuk shkatërron (...) vetëm Ukrainën, ai po rrënon edhe vendin e tij." Putin e zhvillon këtë luftë pushtuese me të vetmin qëllim: nënshtrimin e Ukrainës. Vetëvendosja dhe pavarësia politike nuk luajnë rol për të. Për këtë ka vetëm një fjalë: "Ky është imperializëm i pastër", tha Scholz në Nju Jork, dhe theksoi edhe njëherë mbështetjen e anëtares së OKB-së, Ukrainës "me të gjithë fuqinë, financiarisht, ekonomikisht, nga ana humanitare dhe me armë.

Scholz sulmon ashpër Putinin para OKB-së

"Kufijtë nuk zhvendosen me forcë"

Kancelari kërkoi nga bashkësia e shteteve të angazhohen për objektivat dhe parimet bazë të OKB-së. Nuk duhet të qëndrosh duarkryq, kur një superfurqi nukleare plotësisht e armatosur, përveç kësaj anëtare themeluese e OKB-së dhe anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit kërkon të zhvendosë kufijtë me dhunë. Scholz kritikoi "fragmentarizmin e ri" të botës. Janë krijuar luftëra të reja dhe konflikte. Kriza globale të mëdha po lartohen para nesh, po lidhen me njëra-tjetrën dhe përforcohen".

Në fjalimin e tij, kancelari Scholz kujtoi se vendet anëtare të OKB-së janë përgjegjëse për mbrojtjen e të drejtave të njeriut. Scholz i bëri thirrje qeverisë kineze të zbatojë rekomandimet e ish-komisares së OKB-së për të drejtat e njeriut, Michelle Bachelet, për situatën e pakicës myslimane uigure në Xinjang. Pekini e mohon akuzën, se në këtë provincë mbahen të burgosur qindra mijëra vetë në kampe riedukimi. Në lidhje me respektimin e të drejtave të njeriut Scholz përmendi edhe shtete si Afganistani, Koreja e Veriut, Siria, Irani dhe Bjellorusia.

Scholz sulmon ashpër Putinin para OKB-së
Scholz mban një kopje të Kartës së OKB-së kur iu adresua sesionit të 77 të Asamblesë së Përgjithshme

Përveç kësaj kancelari gjerman kërkoi reformimin e Këshillit të Sigurimit dhe një vend të përhershëm të Gjermanisë në instancën më të lartë të OKB-së. "Gjermania është gati të marrë më shumë përgjegjësi, si anëtare e përhershme dhe si vend joanëtar i përhershëm në vitet 1927/28". Republika Federale e Gjermanisë është financuesja e dytë më e madhe e sistemit të OKB-së, theksoi Scholz./DW

Lajmet e fundit nga