LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

DASH: Kosova dhe Serbia të zbatojnë plotësisht detyrimet nga marrëveshja e Brukselit

8 Dhjetor 2023, 10:11, Kosova & Bota CNA
DASH: Kosova dhe Serbia të zbatojnë plotësisht detyrimet nga
Foto ilustruese

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit tha për "Zërin e Amerikës" se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin fuqishëm bisedimet e lehtësuara nga BE-ja si e vetmja rrugë për të arritur një marrëdhënie paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Zyrtari u shpreh se të dyja vendet duhet të zbatojnë plotësisht të gjitha detyrimet e tyre.

“Ne përsërisim thirrjet tona për qeveritë e Kosovës dhe Serbisë që të bëjnë përparim konkret në angazhimet që kanë marrë në kuadër të marrëveshjes së normalizimit dhe presim që të dyja vendet të zbatojnë plotësisht të gjitha detyrimet e tyre sipas Marrëveshjes Themelore dhe aneksit të zbatimit të saj”, thuhet në përgjigjen e zëdhënësit të DASH-it./ CNA

Lajmet e fundit nga