LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The three Vetting martyrs under investigation

2022-07-25 13:48:00, Vetingu CNA
The three Vetting martyrs under investigation
Special Prosecution Against Corruption

Three members of the vetting bodies have been officially investigated by SPAK, after they were found to have problems, while there are criminal charges against other members as well.

Ardian Hajdari, Etleda Çiftja, Luan Daci, are the defendants of Vetting in SPAK. 

As of February 7, 2022, Ardian Hajdari has been suspended from his post at KPA, after being charged by SPAK. Ardian Hajdari is the second member of the Special Appeal Board to be criminally prosecuted after Luan Daci, who has already been dismissed.

 

The three Vetting martyrs under investigation
Ardian Hajdari

 

Daci was declared guilty by final decision for falsifying the application form that elected him a member of the College.

 

The three Vetting martyrs under investigation
Lion Daci

 

Ndërsa anëtarja e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit Etleda Çiftja përballet me dy akuza, me atë të falsifikimit të dokumenteve dhe deklarimit të rremë të pasurisë.

 

The three Vetting martyrs under investigation
Etleda Çiftja

 

Në SPAK, më herët  është kallëzuar për falsifikim dokumentesh edhe anëtarja e KPK-së, Alma Faskaj, nga ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata.

Por, SPAK dhe gjykata e përjashtuan Alma Faskajn nga përgjegjësia e penale, edhe pse veprimi dukej i ngjashëm me atë të Luan Dacit.

Biznes me Vettingun?

Komisionerët e Vettingut ndaj të cilëve ka kallëzime penale janë në duar të njerëzve që ata kanë rivlerësuar dhe kanë dhënë “ok”, që ata të mbeten në drejtësi.

Ky është një konflikt i hapur interesi, derisa ngrihen dyshime edhe për mënyrën se si një pjesë e subjekteve rivlerësuese, e kanë kaluar Vettingun.

Nuk mund të hetohen dhe gjykohen komisionerët e Vettingut, nga prokurorë dhe gjyqtarë që dje i kanë “përkëdhelur”, duke i lënë në drejtësi.

Në korridoret e drejtësisë dhe nga denoncime të ndryshme flitet se janë paguar shuma të mëdha parash për të kaluar Vettingun.

Dhe tashmë “nderi” duhet kthyer, borxhi duhet larë.

Ata që dje i kaluan në Vetting, sot janë të pandehur që rrezikojnë të shpallen të pafajshëm.

Komisionerët e Vettingut, të paktën këta që janë zyrtarisht të pandehur, apo “dëshmorët e Vettingut”, kanë falsifikuar dokumente, kanë deklaruar pasurinë në mënyrë të rreme, kanë fshehur burime e të ardhurave dhe për këtë duhet të përgjigjen para Ligjit.

Dhe për më tepër vendimet e marra prej tyre, janë të dyshimta. Janë me qindra vendime që ndoshta duhen rishikuar.

They have managed to be part of the vetting commissions, even though they have problems with the purity of their image and their wealth.

Today, when their exploits that can be called criminal are coming out one after another, it can be said that even Vetting has fallen and credibility is in question.

More clearly, the reform in Justice, which is one of the 5 criteria that the EU and the USA set as conditions for Albania's integration into the European Union, has gone downhill. /CNA.al

Lajmet e fundit nga