LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VOA: McGonigal is expected to plead guilty to charges that he took money from the former Albanian intelligence officer

2023-09-22 16:52:00, Kosova & Bota CNA

VOA: McGonigal is expected to plead guilty to charges that he took money from

Former FBI official Charles McGonigal is expected to plead guilty Friday to charges related to taking and concealing $225,000 from a former Albanian intelligence officer who, according to court records, became a source in an investigation. of the FBI.

The court agenda shows he is expected to appear in a hearing Friday afternoon.

The guilty plea, although it is not known specifically to what charges, will be a change from his not guilty plea at the start of the trial.

Asked by VOA what charge Mr. McGonigal will plead guilty to, one of his attorneys, Seth Ducharme, declined to comment.

The most serious charges against Mr. McGonigal carry a maximum sentence of 20 years, but the guilty plea appears to be part of a deal with prosecutors for a reduced sentence.

Almost always such a hearing means that both parties have reached an agreement and the purpose of the hearing is to present the agreement to the judge for approval. The judge almost always approves of it. Reaching a settlement would mean the case would not go to trial.

After Friday's hearing, there will be at least one more sentencing hearing. Judge Colleen Kollar-Kotelly will grant it at a later date.

The indictment filed against Mr. McGonigal in federal court in Washington has nine charges, including that he received at least $225,000 from the Albanian-American later identified as Agron Neza, a former Albanian intelligence officer, in exchange for of promoting his business interests without notifying the FBI of his connections with it.

The charges were related to concealment of material facts, false statements and falsification of documents related to relations with the Albanian-American Neza, receiving from him 225 thousand dollars, trips insured by him and others and not declaring them, undeclared trips, contacts with foreign citizens, including the Prime Minister of Albania and declaring his position in contacts with them, despite the fact that he was meeting them in a private and unofficial capacity.

Për një pjesë të kësaj periudhe, Charles McGonigal kishte punuar për sektorin e kundërzbulimit të FBI-së, derisa u largua nga FBI-ja në shtator të vitit 2018 dhe ndër të tjera mbulonte edhe Shqipërinë dhe Bosnje Hercegovinën.

Ish-zyrtari i lartë i kundërzbulimit të FBI-së, pranoi në gusht fajësinë në një gjykatë në Nju Jork lidhur me akuzën për shkelje të sanksioneve amerikane ndaj Rusisë, duke punuar pas daljes në pension për oligarkun rus Oleg Deripaska, të cilin më parë ai e kishte hetuar.

Në këmbim të pranimit të fajësisë, prokurorët hoqën dorë nga akuza të tjera në lidhje me bashkëpunimin e zotit McGonigal me Deripaskën./ VOA

Lajmet e fundit nga