LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çështja McGonigal, Balla ngre dyshime të forta/ Ish-agjenti i FBI-së është takuar edhe me opozitarë

30 Janar 2023, 11:35, Politikë CNA

Çështja McGonigal, Balla ngre dyshime të forta/ Ish-agjenti i

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, gjatë një komunikimi me gazetarë është pyetur nëse është takuar me ish-zyrtarin e FBI-së, McGonigal.

Në përgjigje të tij, Balla e ka pranuar se është takuar disa herë me ish-zyrtarin, duke shtuar se një takim të tillë me një zyrtar të atij niveli, nuk do ta refuzonte askush.

Më tej Balla ka ngritur dyshime të forta nëse McGonigal është takuar apo jo me përfaqësues të opozitës, duke refuzuar të japë detaje apo nëse është në dijeni të ndonjë takimi, duke e kaluar “topin” te pala tjetër.

“McGonigal ka qenë në Shqipëri dhe po e kam takuar, kemi ndarë eksperienca, kemi diskutuar në funksion të strukturave ligjzbatuese të SHBA-së dhe Shqipërisë. Nëse vjen një kërkesë për një takim të tillë, askush nuk do t’i thoshte jo një takimi të tillë. Kanë qenë takime të karakterit të bashkëpunimit, nuk e kam takuar pas lënies së tij të detyrës.

Në këtë histori nuk mban përgjegjësi asnjë autoritet shqiptar për sa kohë takimet kanë qenë njohës për ndarje eksperiencash.

Mund të këtë takuar dhe të opozitës, duhet të pyesni”, ka thënë ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga